point blank bedava çarlar full apk indir youtube mp3 indir mail kaydolma
Bolu
+20°C
İstanbul
+22°C
Ankara
+23°C

BİİSTEK.COM

26-12-2016
Emin GÜLAY

Emin GÜLAY

ÇOK ACILI BİR 2016 YILI...
emin@boluyankihaber.com

Türkiye'nin En Berbat Yılı Olmaya Aday ve 2016'da Gündeme Damga Vuran Olaylar'da öne Çıkanlar...

 

Nihayet ömürden ömür götüren, çileli ve upuzun bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Upuzun diyoruz çünkü bu bir yılda öyle şeyler gördük, yaşadık ki 10 yıla bedel olduğunu söylesek abartmış sayılmayız. Doğu ve Güneydoğu'daki terör operasyonları, bombalı saldırılar, siyasi çekişmeler, çocuklara yönelik cinsel istismar olayları, kadına şiddet ve tabii ki kanlı darbe girişimi 2016'nın baş döndürücü bir hızda değişen gündeminin öne çıkan olayları oldu.

Gelin bu yıl neler yaşadık, neleri konuştuk hep birlikte bakalım...

8 Ocak - Diyanet'in 'Şehvet' Sorusuna Verdiği Yanıt ve Sonrasında Başlayan Tartışmalar

Geçtiğimiz yıl Mehmet Görmez'e tahsis edilen lüks makam aracıyla ülke gündemini bir hayli meşgul eden Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl da fetva tartışmalarıyla listemizdeki ilk sırayı aldı.

Diyanet'in Dini Bilgilendirme Platformu'nda yayınlanan, "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikâha etkisi olur mu?” sorusuna verilen yanıt kamuoyunda tepkiye neden oldu.

Diyanet'ten konuyla ilgili "sabotaj" açıklaması yapılırken böyle bir fetvanın olmadığı savunuldu.

Tartışmanın büyümesi üzerine Mehmet Görmez, söz konusu cevapta Arapça alıntıların yanlış tercümelerinin kullanıldığını söyleyerek ilgili kişilerin açığa alındığını belirtti.

Diyanet'in bu olaydan 4 gün önce bir soruya verdiği "nişanlılık döneminde çiftlerin el ele tutuşmaması ve baş başa kalmaması gerektiği" yönündeki yanıtı yine tartışma yaratmıştı.

 

8 Ocak - Beyaz Show'a Bağlanan 'Ayşe Öğretmen' Gündem Yarattı Ayşe Çelik adındaki bir öğretmenin Beyaz Show'da "Ülkenin doğusunda, güneydoğusunda neler olup bittiğinin farkında mısınız?" diyerek yaptığı konuşma gündeme damgasını vurdu.

Çelik, "Burada doğmamış çocuklar, anneler, insanlar öldürülüyor. Sanatçı olarak, insan olarak bir şekilde siz de yaşananlara sessiz kalmamalısınız." demişti. Yaşananların ardından Ayşe Çelik ile program yapımcısı hakkında "terör örgütü propagandası" yapmak suçundan 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Beyazıt Öztürk'ün tanık olarak dinlenmesine karar verildi. Dava hâlâ devam ediyor.

12 Ocak 2016 - Sultanahmet Meydanı'nda IŞİD Saldırısı Sultanahmet meydanında Suriye kökenli bir IŞİD militanının turist kafilesini hedef alarak gerçekleştirdiği intihar saldırısında 10'u olay günü olmak üzere 12 Alman vatandaşı hayatını kaybetti.

69. 13 Ocak - Akademisyenlerden "Bu Suça Ortak Olmayacağız" Başlıklı Bildiri

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin doğu ve güneydoğudaki operasyonlarla ilgili 11 Ocak'ta yayınladığı "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiri, sokağa çıkma yasaklarının ve şiddetin sona erdirilmesi çağrısı yapıyordu.

Yerli ve yabancı çok sayıda akademisyenin imza attığı bildiride "Devletin Kürt halkına karşı katliam yaptığı ve bilinçli sürgün politikası" uyguladığı da savunuluyordu.

Bildiriye sert tepki gösteren hükümet yetkilileri, bildiride PKK'nın eleştirilmediğini, doğrudan terörle mücadele eden devletin suçlandığını belirtmişti. Bildirinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra imzacı akademisyenler hakkında soruşturmalar başlatıldı. Bazı akademisyenler gözaltına alınarak tutuklandı.

14 Ocak - Diyarbakır Çınar Saldırısı

Diyarbakır ın Çınar ilçesinde emniyet müdürlüğü binasını hedef alan PKK saldırısında 1'i polis, 5'i sivil 6 kişi hayatını kaybetmişti. Ölen sivillerden 3'ü çocuktu.

PKK'dan saldırı sonrası yapılan açıklamada saldırının güvenlik güçlerini hedef aldığı, 'sivil kayıplar' nedeniyle 'üzüntü duyulduğu' belirtilmişti.

16 Ocak - 13 Yaşındaki Berrin'in TEOG Yüzünden İntiharı... Bursa'da babası öğretim görevlisi, annesi doktor olan 13 yaşındaki Ayşe Berrin, TEOG sınavından istediği puanı alamayınca bunalıma girip intihar etti.

18 Ocak - Kilis İlk Kez IŞİD Roketlerinin Hedefi Oldu IŞİD'in Kilis'e düzenlediği roketli saldırıların ilki 18 Ocak tarihinde gerçekleşti. O gün Suriye'den atılan 4 roketten biri kent merkezindeki bir ilkokula isabet etmiş, okulda hizmetli olarak çalışan bir kadın hayatını kaybetmişti

21 Ocak - İş Adamı Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçirdiği kalp krizi sonucu 56 yaşında hayatını kaybetti

22 Ocak - Kamer Genç Hayatını Kaybetti Eski Tunceli milletvekili Kamer Genç uzun zamandır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

76 yaşında hayata veda eden Kamer Genç Türk siyasetinde renkli kişiliği ve siyasi polemikleri ile tanınıyordu

27 Ocak - Cizre'de Bir Bodrum Katında Sivillerin Mahsur Kaldığı İddiası Ocak ayının son günlerinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir bodrum katında 20'den fazla sivilin mahsur kaldığına dair iddialar ortaya atıldı. HDP'li milletvekilleri güvenlik güçlerinin bölgeye giden sağlık ekiplerine izin vermediğini belirtti. Hükümet ise iddialara tepki göstererek bodruma giden ambulanslara ateş açıldığını duyurdu. Bodrumda bazı üst düzey PKK'lıların olduğu yönünde iddialar da dile getirildi. HDP'li vekiller Meclis'te verdikleri önergenin reddedilmesinin ardından dönüşümlü olarak açlık grevine başladı. İlerleyen günlerde başka bodrumlarda da yaralı sivillerin mahsur kaldığı iddiaları ortaya atıldı.

Valilik düzenlenen operasyonlarda PKK'lı teröristlerin öldürüldüğünü duyururken HDP, "sivil katliamı" yapıldığını savundu.

29 Ocak - Rüzgar Çetin, 1 Polisin Şehit Olduğu Kazanın Ardından Tutuklandı Ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin'in kullandığı araç, karşı yönden gelen polis aracı ile çarpıştı. Kazada 1 polis memuru şehit olurken 1 polis memuru da yaralandı. Olay sonrası alkollü olduğu tespit edilen ve tutuklanan Rüzgar Çetin için 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Önce yaralı polis, ardından da şehit olan polisin eşi Rüzgar Çetin hakkındaki şikayetlerinden vazgeçti.

9 ay tutuklu kalan Çetin 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

11 Şubat - Cizre'de Terör Operasyonları Bitti

Cizre'de 14 Aralık 2015'te sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte başlayan operasyonlar 11 Şubat'ta sona erdi.

Operasyon boyunca güvenlik güçlerince 600'ü aşkın teröristin etkisiz hale getirildiği, yaklaşık 300 çukurun kapatıldığı, 700 barikatın da kaldırıldığı belirtildi. Operasyonlarda, 13'ü asker, 10'u polis 23 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

16 Şubat - Cerattepe'de Eylemcilere Polis Müdahalesi

Artvinliler, Cengiz Holding'in bünyesinde bulunan Eti Bakır'ın Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden arama ve çıkarma çalışmalarına başlamaya hazırlanmasını eylemlerle karşıladı.

İş makinelerine engel olmak isteyen bölge halkı güvenlik güçlerinin gazlı müdahalesine maruz kaldı. Eylemlerin ardından sivil toplum örgütleri tarafından Türkiye’nin en büyük çevre davası açıldı.

17 Şubat - Ankara Sokak Saldırısında 29 Can Kaybı 17 Şubat günü Ankara'da İnönü Bulvarı'nı Dikmen Caddesi'ne bağlayan Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti, 60'tan fazla kişi de yaralandı. Saldırıyı TAK isimli terör örgütü üstlendi.

24 Şubat - Öğretmeninin İstismarına Uğrayan Cansel İntihar Etti Kayseri'de lise son sınıf öğrencisi Cansel Buse, matematik öğretmeninin cinsel istismarına uğradıktan sonra babasının silahıyla intihar etti.

Cansel'in ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan matematik öğretmeni cinsel istismar iddialarını reddederek, Cansel Buse ile gönül ilişkisi olduğunu söyledi.

Cansel'in ölümünün ardından öğretmenin cezalandırılması için tüm yurtta protesto gösterileri düzenlendi.

Öğretmeni tarafından tecavüze uğradığını arkadaşlarına ve öğretmenlerine anlattıktan sonra hayatına son veren lise öğrencisi Cansel K.'yı intihara götüren sürecin detayları basına yansımaya devam ediyor.

 

26 Şubat - MİT TIR'ları Davasında Tutuklu Can Dündar ve Erdem Gül 3 Ay Sonra Serbest Cumhuriyet'in eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Adana'da durdurulan MİT TIR'ları ile ilgili "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" başlığıyla yayımlanan haber nedeniyle 26 Kasım 2015'te tutuklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek. Öyle bırakmam onu" dedi.

"Siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizli kalması gereken belgeleri açıklamak" ile suçlanan ve gazeteciler Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından serbest bırakıldı.

5 Mart - Zaman Gazetesi'ne Kayyum Sonrası Protestolar

Gülen yapılanmasının yayın organı olarak bilinen Zaman gazetesine 5 Mart'ta "Paralel devlet yapılanmasına destek olduğu" gerekçesiyle kayyum atandı. Kayyumlar protestolar ve polis müdahalesi eşliğinde gazete binasına girdi. Gazete önünde 2 gün boyunca toplanan kalabalığa polis biber gazı ile müdahalede bulundu.

9 Mart - Diyarbakır Sur'da Operasyonlar Bitti

PKK operasyonlarında en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden biri olan Sur'da 103 gün sonra operasyonlar sona erdi. Operasyonlarda aralarında 2 yüzbaşı ve teğmenin de bulunduğu 53 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 71 güvenlik görevlisi şehit oldu. 523 güvenlik mensubu yaralandı.

Operasyonlar sırasında 17'si çocuk toplam 74 de sivil yaralandı.

13 Mart - Türkiye'nin Kalbine Beş Ayda Üçüncü Bombalı Saldırı Ankara'nın kalbi Kızılay'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2'si saldırgan 38 kişi hayatını kaybetti.

Saldırı, Ekim 2015'teki ve Şubat 2016'daki patlamalar ile birlikte beş ay içinde Türkiye'nin başkentinde gerçekleşen üçüncü bombalı saldırı oldu.

TAK örgütü saldırıyı üstlendiğini duyururken, İçişleri Bakanlığı saldırıyı PKK'lı Seher Çağla Demir'in gerçekleştirdiğini açıkladı.

13 Mart 2016 Pazar, 18:45. Ankara'nın kalbi Kızılay'da bir kez daha yüreğimiz yangın yerine döndü. Her seferinde "yeter, bittik biz, kalmadı gözümüzde yaş" derken, yine düştü yangının koru içimize.

19 Mart - Türkiye ve AB Arasında Mülteci Anlaşması 19 Mart'ta Türkiye ile AB arasında mülteci krizinin çözümü için anlaşma sağlandı.

Buna göre; * Ankara'nın şartları yerine getirmesi halinde vize serbestisinin Haziran 2016'da başlaması, * Türkiye'den Yunanistan'a 20 Mart'tan sonra giden ve başvuruları geçersiz olanların 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye geri gönderilmesi,

* Türkiye’nin geri kabul ettiği mültecilerden her birine karşılık AB'nin de bir mülteci alması,

* Türkiye'nin AB'ye üyeliği için 33'üncü faslın açılması kararlaştırıldı.

19 Mart - IŞİD Terörü Bu Kez İstiklal Caddesi'nde

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırı 12 Ocak'ta Sultanahmet saldırısının ardından, 2016'da meydana gelen ikinci bombalı intihar saldırısı oldu. IŞİD militanı Mehmet Öztürk'ün üzerindeki bombayı patlatması sonucu 3'ü İsrail, 1'i İran vatandaşı olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi de yaralandı.

Son olarak bugün İstiklal Caddesinde gerçekleştirilen bombalı saldırı, tabiri caizse insanları korku ve endişe içerisinde hanelerine hapsetti.

21 Mart - Karaman'da Cinsel İstismar Skandalı Ortaya Çıktı

Karaman'da Ensar Vakfı ve KAİMDER'e bağlı yurtlarda 2012-2015 arasında çok sayıda çocuğun, bir öğretmen tarafından cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. İlerleyen günlerde Karaman'da bu vakıflara ait yurtların olmadığını söyleyen Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü'nün istismarcı öğretmenle birlikte fotoğrafları basına yansıdı.

Kamuoyunda da söz konusu yurtların yasa dışı olduğu, Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü'nün bu vakıfları korumaya çalıştığı yorumları yapıldı.

Karaman’da Ensar Vakfı bünyesinde 10 çocuğa yönelik cinsel istismar iddialarını değerlendiren vakıf başkanı Dilberoğlu, “Kimsenin alnında tecavüzcü yazmıyor. Yaptığımız araştırmada bu şahsın daha önce...Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın "Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz." sözleri de çok tartışıldı.Öğretmen

Muharrem Büyüktürk, 10 çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan 508 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edildi.

22 Mart - Reza Zarrab Amerika'da Tutuklandı 17-25 Aralık'ın kilit isimlerinden İran asıllı iş adamı Reza Zarrab, "dolandırıcılık, kara para aklama ve İran'a yönelik yaptırımlarını delmek" suçlamasıyla ABD'nin Miami kentinde tutuklandı. Zarrab'ı tutuklatan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ise Türkiye'de adeta bir rock yıldızı kadar ünlü oldu.

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab, ABD'de New York savcısı Preet Bharara tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

11 Nisan - Özgecan Aslan'ın Cezaevindeki Katili Öldürüldü

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan katili Ahmet Suphi Altındöken, cezaevinde uğradığı silahlı saldırıda öldü, babası Necmettin Altındöken ise yaralandı.

Suphi Altındöken'in cenazesini gömmek için uzun süre mezarlık bulunamadı.

11 Nisan - Türkiye - Almanya Arasında "Böhmermann" Krizi Mizah programı sunucusu Jan Böhmermann’ın Almanya’nın ZDF kanalındaki programında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu “Schmähkritik” (aşağılayıcı eleştiri) şiiri iki ülke arasında yeni bir krize neden oldu. Erdoğan Alman komedyenden şikayetçi oldu.

27 Nisan - Roket Saldırısı Altındaki Kilisliler: Sesimizi Duyan Yok mu? 2016'nın başından itibaren IŞİD roketlerinin hedefi olan Kilis, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında adeta hayalet şehre döndü.

Suriye'de IŞİD kontrolündeki bölgeden ateşlenen roket mermilerinin isabet ettiği Kilis'te 4 ayda 17 kişi can verdi, 60'tan fazla kişi ise yaralandı. Mayıs ayına kadar atılan en az 70 roket nedeniyle esnaf dükkanlarını açmıyor, kaçabilenler çevre illerdeki yakınlarının yanına göç ediyordu. Gidebilecek bir yeri olmayanlar ise "Sesimizi duyan yok mu?" diyerek yetkililerden yardım bekliyordu. Saldırılara medyada yeterince yer verilmediğinden şikayet eden Kilis halkı, yetkililerin de kendilerini umursamadığı için öfkeliydi.

Ajanslara yansıyan rakamlara göre atılan roketler 23 kişinin hayatını kaybetmesine, 100'den fazla kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Kilis'e düşen roket mermisinin ardından yaralananları hastanede ziyaret eden Kilis Valisi Süleyman Tapsız, bir yaralı vatandaşa da ilginç bir 'öneri'de bulundu: "Her zaman bizim üzerimize de gelebilir...

Kent sakinlerinin ölüm korkusuyla yaşadığı bu ortamda, hastanede yaralıları ziyaret eden Vali'nin "Her zaman bizim üzerimize de gelebilir, bilmiyoruz ki. Abdestsiz dışarıya çıkmıyoruz.” sözlerine, AFAD'ın "Halkın roket düşmelerine karşı alacağı tedbirler" başlığıyla yayınladığı broşürlere tanık olduk.

27 Nisan - Bursa Ulucami Yakınında Bombalı Saldırı Bursa'da 27 Nisan çarşamba günü saat Ulucami'nin batı kapısı yakınında canlı bombanın kendini patlaması sonucu 25 yaşındaki kadın saldırgan parçalanarak ölmüş, 23 kişi ise hafif yaralanmıştı.

Şans eseri can kaybının olmadığı saldırıyı TAK örgütü üstlenmişti.

4 Mayıs - Davutoğlu'nun Beklenmeyen Vedası Mayıs ayına gelindiğinde Türkiye'nin gündemi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında yaşanan anlaşmazlıklara dair iddialar içeren 'Pelikan Dosyası'ydı.

Kimin yazdığı belli olmayan yazının ardından neler olacağı merak edilirken Erdoğan'la görüşen Davutoğlu, AK Parti'nin olağanüstü kongreye gideceğini ve kendisinin aday olmayacağını açıkladı.

6 aylık başbakanlık dönemi sona eren Davutoğlu, "Kimseye sitem, öfke, kırgınlık taşımıyorum" derken CHP bunu "Saray darbesi" olarak nitelendirdi.

Beştepe'de gerçekleşen kritik Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinin ardından, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat canlı yayında AKP'nin olağanüstü kongreye gideceğini aktardı.

 

5 Mayıs - Can Dündar'a Adliye Önünde Silahlı Saldırı

Gazeteci Can Dündar'a MİT TIR’larıyla ilgili davaya ara verildiği sırada silahlı saldırı düzenlendi. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önündeki saldırıda Dündar yaralanmazken, muhabir Yağız Şenkal bacağından yaralanmıştı.

İki el ateş etmesinin ardından polise teslim olan Murat Şahin, emniyetteki ifadesinde saldırıyı tek başına gerçekleştirdiğini ileri sürmüş, niyetinin öldürme değil korkutma olduğunu söylemişti. Saldırgan daha sonra tahliye edilmişti.

Saldırının ardından mahkeme Dündar'a "devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak"tan 5 yıl 10 ay, Erdem Gül'e de 5 yıl hapis cezası verdi.

13 Mayıs - Dümbüllü'nün Kavuğu Rasim Öztekin'de Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy, İsmail Dümbüllü'nün Münir Özkul'a, Münir Özkul'un da kendisine devrettiği Hasan Efendi'nin kavuğunu, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin'e verdi.

19 Mayıs - Davutoğlu'nun Yerine Geçen İsim: Binali Yıldırım AK Parti'de Ahmet Davutoğlu’nun ardından "düşük profilli bir Başbakan" tartışması gündeme damgasını vurdu. AKP'nin 3. Genel Başkanı ve yeni başbakan, kongrede tek aday olarak gösterilen Binali Yıldırım oldu.

Yeni Başbakan adayımız Binali Yıldırım, büyük elçiler konferansında salondaki herkesi gülmekten yerlere yatırdı.

 

19 Mayıs - Aziz Sancar Nobel'i Ata'ya Armağan Etti DNA onarımı mekanizmaları üzerine yaptığı araştırmalarla Nobel Ödülü'ne layık görülen Aziz Sancar, "Cumhuriyet sayesinde, Atatürk sayesinde alındı" dediği ödülünü düzenlenen törenle Anıtkabir'e takdim etti.

20 Mayıs - Dokunulmazlıklar "Bir Defaya Mahsus" Kaldırıldı Haklarında fezleke hazırlanmış 50'si HDP'li 138 milletvekilinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi TBMM Genel Kurulu'nda 376 oyla kabul edildi. Bu milletvekillerinin 27'si AKP, 51'i CHP, 50'si HDP, 9'u MHP üyesi. Hakkında fezleke bulunan bir diğer isim ise CHP'den ihraç edilen Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka.

HDP milletvekilleri savcılıklardan gelecek ifade çağrılarına yanıt vermeyeceklerini, zorla götürme kararıyla emniyete ve savcılığa götürülseler bile ifade vermeyeceklerini duyurdular.

25 Mayıs - Uyuyan Kadın Yolcuya Muavinden Cinsel Saldırı Muğla-İstanbul arasında sefer yapan Metro Turizm’e ait yolcu otobüsünde görevli muavinin, araçta uyuyan bir yolcuya bakarak mastürbasyon yapıp spermlerin bir kısmını yolcunun üstüne sıçrattığı ortaya çıkmıştı.

Gözaltına alınıp tutuklanan muavin ifadesinde yolcuyu hedef alarak mastürbasyon yapmadığını söylemişti.

Mahkeme 27 yaşındaki muavin hakkında "cinsel saldırı' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

3 Haziran - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diploması Gündemde Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 yıllık üniversite diplomasına sahip olup olmadığı ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Marmara Üniversitesi, Erdoğan'ın yükseköğrenim mezunu olmadığı yönündeki iddiaları "haksız" ve "mesnetsiz" diye nitelerken, Erdoğan’ın "lisans düzeyinde ‘dört yıl’ eğitim veren ‘Ticarî Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğu"nu duyurmuştu. Yüksek Seçim Kurulu da talep üzerine HDP’ye daha önce "sahte" olduğu öne sürülen diplomanın noter onaylı örneğini göndermişti.

7 Haziran - İstanbul Vezneciler'de Terör Saldırısı İstanbul Vezneciler'de çevik kuvvet aracını hedef alan bombalı saldırıda 6 polis şehit oldu, 5 sivil hayatını kaybetti.

Yetkililer saldırı ile ilgili PKK'yı işaret ederken TAK örgütü saldırıyı üstlendiğini duyurdu. 17 Şubat'ta askeri personel servisini hedef alan ve 29 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısı ile yine Ankara Kızılay'da 13 Mart'ta 37 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı da TAK üstlenmişti.

11 Haziran - Lise Öğrencilerinden Peş Peşe Protestolar İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin, mezuniyet töreninde konuşan okul müdürüne sırtlarını dönerek başlattıkları protestoya kısa sürede pek çok köklü liseden destek gelmişti.

Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarındaki müdür atama sistemini değiştirmesine "Hiçbir padişaha kölelik yapmamış müdür aranıyor" diyerek tepki gösteriyordu.

Liseliler bilmez dediler. Liseliler ergen dediler. Liseliler aşağı liseliler yukarı dediler ama onlar abileri ablalarından hızlı çıktılar. Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından İstanbul Erkek Lisesi'...

17 Haziran - Cihangir'de 'Ramazan'da İçki' Gerekçesiyle Saldırı İstanbul Firuzağa'da Radiohead etkinliği düzenleyen bir plakçıya, Ramazan'da alkollü içki içildiği gerekçesiyle saldırı düzenlendi.

Koreli plakçı ve katılımcılar darp edilirken, dünyaca ünlü Radiohead grubu da saldırıyı kınadığını açıkladı.

Dükkan sahibi, Koreli plakçı Seogu Lee'nin dükkanı boşaltmasını istedi. Gözaltına alınan saldırganlar ise serbest bırakıldı.

20 Haziran - Çilem Doğan Serbest

Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuşa zorlayan kocasını öldürerek 15 yıl hapis cezasına çarptırılan bir çocuk annesi Çilem Doğan, 50 bin TL'lik kefaletle serbest bırakıldı.

Tam bir sene önce bugünlerde, sosyal medyayı sallayan bir haber gündemimize düştü. Dimdik duruşuyla, gururlu bakışlarıyla bir genç kadın, kocasını öldürmek suçundan tutuklanıyordu. .

Eşini öldürdüğü gerekçesiyle 15 yılla yargılanan Çilem Doğan için bugün müjdeli haber geldi. 50 bin Lira kefaletle serbest kalan Çilem'e sosyal medyadan destek yağdı.

 

33. 19 Haziran - MHP’de "Kurultay Savaşları"

Peş peşe gelen yargı kararlarıyla Türk siyasi tarihindeki en karmaşık genel başkanlık yarışına sahne olan MHP'de, muhaliflerin düzenledikleri tüzük kurultayının yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu. 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte genel başkan değişikliği, olağanüstü kongre, tüzük kurultayı tartışmaları tamamen gündemden düştü.

Partideki muhalif hareketin en popüler ismi olan Meral Akşener ve Ümit Özdağ partiden ihraç edildi.

26 Haziran - Türkiye ve İsrail İlişkilerin Normalleşmesi İçin Anlaştı Haziran sonunda Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için yapılan görüşmelerde mutabakata varıldı.

Sağlanan mutabakat sonrası İsrail, Mavi Marmara saldırısında ölenlerin ailelerine ve yaralılara toplamda 20 milyon dolar tazminat ödedi. Ancak Gazze ablukasını kaldırmayan İsrail, Türkiye'nin gönderdiği insani yardım gemilerine izin verdi. İstanbul'da görülen Mavi Marmara davası 10 Aralık'ta Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşma gerekçe gösterilerek düşürüldü.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eylül ayında Çin'de yapılacak G-20 toplantısında görüşme kararı aldık" dedi.

İstanbul 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı'nın da bulunduğu 4 kişinin yargılandığı Mavi Marmara davası Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşma gerekçesiyle dava düşürüldü.

 

28 Haziran - Atatürk Havalimanı'nda IŞİD Saldırısı

28 Haziran'da Atatürk Havalimanı'nın dış hatlar terminalinin giriş, çıkış ve otoparkında üç ayrı noktada intihar saldırısı gerçekleşti. Saldırı sonucu 45 kişi hayatını kaybederken 200'den fazla kişi de yaralandı. IŞİD'in gerçekleştirdiği saldırının ardından bir günlük ulusal yas ilan edildi.

5 Temmuz - Bayramın İlk Günü Giresun'daki Helikopter Kazasıyla Sarsıldık Ramazan bayramının birinci günü Giresun’da şehit ailesini ziyarete giden komutanlar ve ailelerinin bulunduğu askeri helikopter Alucra ilçesinde düştü.

Asker, asker eşleri ve çocukların da olduğu 7 kişi hayatını kaybetti.

Kazanın olumsuz hava şartlarından kaynaklandığı, saldırının söz konusu olmadığı belirtildi.

15 Temmuz - Türkiye'nin En Uzun Gecesi: Tankların Karşısında Direnen Bir Halk TSK içindeki bazı generallerin ve askeri personelin de içinde olduğu darbe girişimi halkın sokaklara çıkarak direnmesi ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine başarısız oldu. 15 Temmuz gecesi saat 22:00 sularında Boğaziçi Köprüsü'nde harekete geçerek trafiği tek yönlü olarak kapatan darbeciler, Ankara’da da savaş uçaklarıyla alçak uçuş yapmaya başladı. Kısa süre sonra kamu binalarının önünde darbeci askerler ve polis karşı karşıya geldi, MİT ve emniyet binalarına uçak ve helikopterlerle saldırılar gerçekleşti, Genelkurmay Karargahı'nda silah sesleri duyuldu.

İstanbul ve Ankara'da tanklar sokaklara çıktı, jetler alçak uçuş yaptı, TBMM bombalandı, pek çok sivil ve güvenlik görevlisi, darbe girişiminde bulunanlar tarafından şehit edildi.. Darbecilerin TRT binasına girerek 'darbe bildirisi'ni okuttukları sıralarda ise yurttaki tüm camilerde sela okunmaya başlandı, halk darbeye karşı direnmeye çağrıldı.

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü'nde tanklarla yolu kapatan askerlerin, insanlara ateş açtığı anlara ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. CNN Türk'e FaceTime üzerinden bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişimi "küçük bir azınlığın kalkışması" olarak niteledi ve tüm vatandaşlara "sokaklara çıkın" çağrısı yaptı. Savaş uçakları TBMM'ye bomba yağdırırken Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar darbecilerin elinde rehin tutuluyordu. Gün ağarıncaya kadar devam eden çatışmalar sonunda darbe girişiminin başarısız olduğu anlaşıldı.

Türkiye 15-16 Temmuz gecesi unutulmaz olaylara tanıklık etti. Ordu içinde bir grup asker darbe yapmaya kalkıştı. Kuvvet komutanları rehin alındı, Meclis bombalandı, basın kuruluşları işgal edildi.

Darbeciler tek tek teslim olmaya ya da kaçmaya başladı. Tatbikat bahanesiyle kandırılan erlere linç girişiminde bulunuldu. O gece darbeye karşı direnen 241'den fazla kişi şehit oldu, 2 binden fazla kişi de yaralandı.

21 Temmuz - "Olağanüstü Hâl" İlan Edildi Darbe girişiminden sonraki ilk MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarına başkanlık eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 aylık OHAL kararı alındığını açıkladı. 4 Ekim'de OHAL 3 ay daha uzatıldı.

80 binden fazla kişi ihraç edildi

OHAL kapsamında Aralık ayına kadar toplam 12 kanun hükmünde kararname (KHK) yayımlandı. Bu KHK’lar ile toplam 83 bin kişi kamudan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi. Kamuda en fazla ihraç 30 bin ile Milli Eğitim Bakanlığı'nda gerçekleşirken MEB'i 18 bin ihraç ile Emniyet Genel Müdürlüğü izledi.

Yine bu KHK'lar ile çoğunluğu dernek ve özel eğitim kuruluşu olan 2 bin 614 kurum kapatıldı.

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yaklaşık 4 bin akademisyen meslekten ihraç edildi.

40 bine yakın kişi tutuklandı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ soruşturmaları kapsamında 22 Kasım'a kadar 92 bin 607 kişi hakkında işlem yapıldığını, 39 bin 378 kişinin de tutuklandığını söyledi. Tutuklananlar arasında Nazlı Ilıcak, Mümtazer Türköne, Atilla Taş, Ahmet Altan ve Mehmet Altan gibi gazeteci ve sanatçılar da bulunuyor.

25 Temmuz - "Hocaların Hocası" Halil İnalcık Yaşama Veda Etti 26 Mayıs 1916'da İstanbul'da doğan ve aralarında Profesör İlber Ortaylı'nın da bulunduğu birçok tarihçiyi yetiştiren 'hocaların hocası' olarak anılan tarihçi Halil İnalcık, 100 yaşında yaşamını yitirdi. Halil İnalcık'ı bir cümleyle ifade etmek isteseydik, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşayan en deneyimli tarihçisi' diyebilirdik. Osmanlı üzerine yaptığı çalışmalar bugün sadece Türkiye değil, bütün dünyada...

 

7 Ağustos - Liderleri Buluşturan Yenikapı Mitingi 15 Temmuz’daki darbe girişimine direnip darbeyi püskürten milyonlar Yenikapı’da tarihi bir buluşma gerçekleştirdi. Yenikapı'daki cumhuriyet tarihinin en büyük meydan mitingine yaklaşık 5 milyon kişi katıldı. Cumhurbaşkanı ile AK Parti, CHP ve MHP liderlerinin ilk kez aynı miting meydanında verdiği mesajlar "Yenikapı ruhu" olarak adlandırıldı.

10 Ağustos - Uçak Krizi Sonrası Rusya ile İlişkilerde Yeni Dönem Haziran sonunda Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektupta "düşürülen Rus uçağı nedeniyle derin üzüntü duyduğu" belirtilmişti.

Mektup diplomasisi ilişkilerdeki sert havayı yumuşatmış, iki lider uçak krizinin ardından ilk kez St. Petersburg'da bir araya gelmişti. Burada ekonomi, ticaret, enerji ve turizm konularında bir dizi mutabakat sağlanmıştı.

Uçak krizi'nin ardından Rus turist sayısındaki yüzde 90'ları aşan düşüş Antalya’nın Alanya ilçesindeki esnafı sokağa döktü. Borçlarını ödeyemez hale geldiklerini söyleyen yaklaşık 400 esnaf protesto ... Başta Rusya ile yaşanan uçak krizi ve terör olayları nedeniyle turizm sektörü, son 15-20

yılın en kötü dönemini geçiriyordu. Öyle ki borçlarını ödeyemez hale gelen esnaf, turist duasına çıkmaya başlamıştı.

11 Ağustos - Sıla'nın Yenikapı Mitingi Açıklaması Tartışma Yarattı Şarkıcı Sıla'nın darbe girişimi sonrası 3 partinin katıldığı Yenikapı'daki miting için sarf ettiği “Yenikapı’daki şova katılmayacağım” tartışma yarattı. Bu açıklamanın ardından Sıla'nın farklı illerdeki konserleri peş peşe iptal edildi.

 

20 Ağustos - IŞİD Bu Kez Gaziantep'te Kına Gecesini Hedef Aldı Gaziantep'te Siirt'li bir ailenin kına gecesine canlı bomba saldırı düzenledi. IŞİD'in düzenlediği belirtilen saldırıda çoğu çocuk 56 kişi yaşamını yitirmiş, 100'e yakın kişi de yaralanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırıyı 12-14 yaşlarında bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini söyledi.

 

24 Ağustos - Türk Askeri Suriye'de: Fırat Kalkanı Harekâtı Türk Silahlı Kuvvetleri, başta Cerablus olmak üzere Türkiye'nin Suriye sınırından IŞİD'in temizlenmesi için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile birlikte harekât başlattı. Türk ordusuna ait tanklar Suriye topraklarına girdi.

Harekat'tan bir gün önce Cerablus'tan atılan havan toplarının düştüğü Karkamış'ta vatandaşlar can güvenlikleri için ilçeyi boşaltmıştı. 3 ayı geride bırakan harekâtta 21 Aralık'a kadar 24 asker şehit oldu.

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda 95'inci gün geride kalırken Suriye'de görev yapan Türk askerlerine yönelik saldırılar sürüyor. Gece geç saatlerde 1 askerin daha şehit olduğu, 3 askerin de yaralandığı öğrenildi.

25 Ağustos - Artvin'de Kılıçdaroğlu'nun Konvoyuna Saldırı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna Artvin'in Ardanuç ilçesinden geçişi sırasında ateş açıldı. Konvoyu korumakla görevli öncü güvenlik aracındaki bir asker şehit oldu. Saldırıyı üstlenen PKK, hedeflerinin Kılıçdaroğlu değil güvenlik güçleri olduğunu iddia etti.

11 Eylül - 28 Belediyeye Kayyum Atandı

İçişleri Bakanlığı, 674 sayılı KHK kapsamında 2'si il, 28 belediyeye kayyum atadı. Görevden alınan belediyelerin başkanlarından 24'ü, PKK-KCK ile, 4'ü de FETÖ'yle ilişkilendirildi.

Kayyum atanan belediyelerin bazıları şöyle: Batman, Hakkari, Silvan, Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi... 1 Kasım'da da Gültan Kışanak'ın tutuklanmasının ardından Diyarbakır Belediyesi'ne kayyum atanmıştı.

16 Eylül - Türk Sinemasının Efsane Aktörü Tarık Akan Hayatını Kaybetti Türk sinemasının efsane jönü Tarık Akan 66 yaşında aramızdan ayrıldı. Usta sanatçının bir süredir akciğer kanseri tedavisi gördüğü biliniyordu. Ardında 100'den fazla sinema filmi bırakan Tarık Akan, Hababam Sınıfı, Yol, Ah Nerede ve Canım Kardeşim gibi pek çok filmle Türk sineması tarihine adını yazdırmıştı.Bir yıldan uzun süredir akciğer kanseriyle mücadele eden sinema sanatçısı Tarık Akan, dün 66 yaşında yaşama veda etti.

18. 16 Eylül - Hemşire Ayşegül Terzi “Şort Giydiği" İçin Otobüste Saldırıya Uğradı Hemşire Ayşegül Terzi, İstanbul Çekmeköy'deki bir belediye otobüsünde şort giydiği için darp edilmesiyle gündeme gelmişti.

Olayın medyaya yansımasının üzerine saldırgan Abdullah Çakıroğlu gözaltına alınmış ve hakkında 2 yıldan 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Ruh sağlığının yerinde olmadığı belirtilen Çakıroğlu iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

23 Eylül - Metrobüste Şemsiyeli Saldırı Kazaya Neden Oldu İstanbul Acıbadem'de yoldan çıkan bir metrobüs, üç aracı altına aldıktansonra bir halk otobüsüyle çarpışarak durabilmişti. 11 kişinin yaralandığı olayda şans eseri can kaybı yaşanmamıştı.

Kazanın yolculardan birinin metrobüs şoförüne şemsiye ile saldırması sonucu

gerçekleştiği ortaya çıkmıştı.

Şemsiyeli saldırgan 4 ayrı suçlamayla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

29 Eylül - Erdoğan, Lozan Tartışmasının Fitili Ateşledi: Zafer mi Değil mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'deki bir muhtarlar toplantısında sarf ettiği "1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı" sözleri, muhalif kesimlerde büyük tartışmalar yarattı. Sosyal medya ve televizyon programlarında Lozan'ın bir kazanım olup olmadığı tartışmaları başladı. Yunanistan'dan da Erdoğan'ın "Ege'de bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik" sözleriyle ilgili "ikili ilişkilere zarar verir" açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada. İşte şu an Ege'yi görüyorsunuz değil mi...

4 Ekim - Kadıköy'ün Sembolü Tombili'nin Heykeli Çalındı İstanbul Kadıköy'de bir kaldırım taşında verdiği pozuyla meşhur olan Tombili adlı kedi, gönüllü bir sanatçının yaptığı heykeliyle ölümsüzleşmişti.

Ünü ülke sınırlarını da aşan heykel kimliği belirsiz kişilerce kaidesinden kırılarak çalındı. Ancak bir süre sonra heykel bulunarak geri yerine konuldu.

 

18 Ekim - Hastaların Fotoğrafını Sosyal Medyadan Paylaşan Hemşire Gündemde İstanbul'daki bir hastanede görevli hemşirenin hastaların fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşması büyük tepki topladı.

Hakkında soruşturma başlatılan hemşire bir televizyon kanalında yaptıkları için özür dileyerek, "Gençliğimin vermiş olduğu cahillikten kaynaklı çekimlerdi.Pişmanım" dedi.

Melih Altınok'un sunduğu Son Durak programına katılan hemşire Eren Gençer, yaptıklarını tamamen gençliğinin verdiği cehaletten dolayı olduğunu söyledi...

 

21 Ekim - Minik Irmak'ın Katilinden Canlı Yayında Kan

Donduran İtiraf Manisa'da 4 yaşındaki Irmak Kupal'ın katili Himmet Aktürk, cinayeti işlediğini Müge Anlı'nın programında itiraf etti.

Aktürk, kanal binasında gözaltına alınıp tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hazırlanan iddianamede ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Yapılan çalışmaların ardından küçük çocuğun cansız bedeni toprağa gömülü olarak bulundu.

Manisa'da 3.5 yaşındaki Irmak'ın katil zanlısının, TV programcısı Müge Anlı'ya cinayeti itiraf etmesi sosyal medyada büyük tartışma yarattı.

 

31 Ekim - 9 Cumhuriyet Yazarı ve Yöneticisi Tutuklandı Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında "PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir oldukları" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 15 kişi gözaltına alındı. Aralarında Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun da bulunduğu 9 kişi tutuklandı. Soruşturmayı yürüten savcının FETÖ davasında sanık olduğu ortaya çıkınca Adalet Bakanı Bozdağ; "O savcının bu soruşturmaya verilmesi büyük talihsizlik. Bizim savcıları değiştirme yetkimiz yok" dedi.

 

4 Kasım - "İfadeye Gitmeyeceğiz" Diyen HDP'li Vekiller Tutuklandı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen ve aralarında Eş Başkanlar Demirtaş ile Yüksekdağ'ın da bulunduğu 15 HDP'li vekilden 10'u tutuklandı. 3'ü adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız yurt dışında olduğu için gözaltına alınamadı. HDP yönetimi tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu çok sayıda milletvekilinin gözaltına alınması ve tutuklanmasına dünyadan gelen tepkileri derledik.

 

10 Kasım | Derik Kaymakamlık Binasına Terör Saldırısı: Kaymakam Safitürk Şehit Düştü 10 Kasım günü Mardin'in Derik ilçesinde Kaymakamlık binasına el yapımı patlayıcı ile saldırı düzenlenmiş, Mardin Valiliği'nin açıklamasına göre saldırı sonucu ilçe belediyesine kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün de aralarında olduğu 3 kişi yaralanmıştı.

PKK'lı teröristlerin bombalı saldırısında yaralanan Safitürk, tedavi gördüğü hastanede ertesi sabah hayatını kaybetti.

17 Kasım - Siirt Şirvan'da 16 Madenci Göçük Altında Kaldı

Siirt'in Şirvan ilçesindeki bakır madeninde heyelan sonrası göçük meydana geldi. Ocakta mahsur kalan 16 işçinin cansız bedenleri 24 gün süren çalışmalar sonucu çıkartılabildi.

Mesai arkadaşlarını kaybeden işçiler ve işçi aileleri madende daha önce benzer kazalar olduğunu, çatlakların toprakla kapatıldığını ve kazanın göz göre göre geldiğini söyleyerek maden şirketini suçladı.

Siirt'in Şirvan ilçesindeki bakır madeninde meydana gelen faciada yakınlarını kaybedenler ve burada çalışanlar, madende daha önce benzer kazalar olduğunu, meydana gelen çatlakların toprakla kapatıldığını idda ettiler..

18 Kasım - Cinsel İstismar Düzenlemesi Tepkilerin Ardından Geri Çekildi AK Parti, Meclis'e, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren bir düzenleme sundu.

Düzenlemeye tepki gösteren hukuk camiası ve kadın hakları savunucuları düzenlemenin derhal geri çekilmesini istedi. Sosyal medyada imza kampanyaları başlatıldı.

Hükümet "düzenlemenin sadece evlenmiş, ama yaş şartı nedeniyle nikah yapmamış olanların resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacağını" savunurken, karşıt görüşte olanlar ise "mağdurun tecavüzcüsüyle evlendirileceği" ve küçük yaşta evliliklerin önünü açacağı gerekçesiyle önergeye karşı çıktı.

Hükümetin muhalefete uzlaşma çağrılarının sonuçsuz kalması üzerine düzenleme geri çekildi.

AKP'nin Meclis'e sunduğu 'cinsel istismar' önergesine tepki yağmaya devam ediyor. Ünlüler de bu önergeye sessiz kalamayarak, sosyal medyada tepki gösterdi...

 

29 Kasım - Aladağ'daki Kız Yurdu 11'i Çocuk 12 Kişiye Mezar Oldu Adana'nın Aladağ ilçesinde 'Süleymancılar' olarak bilinen cemaate bağlı bir kız öğrenci yurdunda yangın çıktı. 11'i çocuk, 1'i eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetti. 22 kişi yaralandı.

Facia sonrası binadaki yangın merdiveninin kapısının kilitli olduğu iddia edildi. Yangının elektrik panosundan çıktığı değerlendirilen bilirkişi ön raporunda yangın merdiveni kapısının kolunun olmadığı belirtildi.

Yurt yönetimi ise yangına müdahale eden itfaiyeyi suçlayarak gerekli teçhizattan yoksun, personelinin ise eğitimsiz olduğunu söyledi.

2 Aralık - Dolardan Rekor Üstüne Rekor

Türk Lirası Dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 22'lik bir değer kaybı yaşayarak, Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumuna geldi.

Bu değer kaybının yarısından fazlası ise sadece son 50 gün içerisinde gerçekleşti. Başbakan Yıldırım "Bu dalgalanma 20 Ocak'a kadar sürecek" derken Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Dolarınızı bozdurun" çağrısı yapıyor.

Son yapılan Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında maliye, bankacılık, finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik belirlenen tedbirlerin hafta içi açıklanacağı belirtilmişti.

Doların son haftalarda istikrarlı yükselişiyle birlikte liranın değer kaybı yüzde 19’a ulaşırken, Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonundaki kur farkı zararı 216 milyar liraya ulaştı.

 

8 Aralık - Hamile Kadına "Burada Yürümeyeceksin" Saldırısı Manisa'da evinin karşısındaki parkta spor yapan 4 aylık hamile Ebru Tireli, "Bir daha burada yürümeyeceksin' diyen bir saldırgan tarafından darp edildi. Sosyal medya kullanıcılar ise #EbruTireliYalnızDeğildir diyerek olaya tepki gösterdi.

Tireli'ye saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan bir şüpheli daha sonra serbest bırakıldı.

10 Aralık - AKP ve MHP'nin Anayasa Değişikliği Teklifi Meclis'te AK Parti ile MHP arasındaki yeni anayasa görüşmelerinde uzlaşma sağlanmasının ardından teklif 316 imza ile TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Teklife göre seçilme yaşı 18'e indirilecek, milletvekili sayısı 600'e çıkarılacak. Cumhurbaşkanının yürütmenin başı olacak ve bakanları ile yardımcılarını kendisi atayacak.

Teklife göre Cumhurbaşkanı parti üyesi ve parti başkanı olabilecek.

Cumhurbaşkanı 401 milletvekilinin imzasıyla Yüce Divan'da yargılanabilecek.

AK Parti ile MHP arasındaki yeni anayasa görüşmelerinde uzlaşma sağlanmasının ardından teklif 316 imza ile TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklife göre milletvekili sayısı 600'e çıkarılıyor.

10 Aralık Cumartesi- İstanbul Bir Kez Daha Terörün Hedefi Yılın son günlerine yaklaşırken İstanbul bir kez daha terörün hedefi oldu. İstanbul Beşiktaş Vodafone Arena önünde bombalı araç ve diğeri Maçka Parkı'nda canlı bomba olmak üzere art arda iki saldırı yaşandı. Resmi açıklamalara göre 36'sı polis, 8'i sivil, 44 kişi şehit oldu. Ülkede bir günlük yas ilan edildi...

17 Aralık - Kayseri'de Çarşı İznine Çıkan Askerlere Bombalı Saldırı Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerlerin de içinde bulunduğu halk otobüsünün yanında bombalı araç patlatıldı. Saldırıda 14 asker şehit oldu, aralarında sivillerinde olduğu 56 kişi yaralandı. Saldırıyı Beşiktaş'taki Çevik Kuvvet polislerine yönelik saldırıyı da üstlenen PKK bağlantılı TAK örgütü üstlendi.

Saldırıya uğrayan askerlerin bağlı olduğu Kayseri 1. Komando Tugayı'nın son 1 yıldır Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörle mücadelede aktif rol üstlendiği belirtiliyor.

19 Aralık - Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a Suikast Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide uğradığı

silahlı saldırıda öldürüldü.

"Halep'i unutmayın" diyerek ve Arapça sloganlar atarak ateş açan saldırganın 1994 doğumlu çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş olduğu açıklandı. Rusya cinayetin aydınlatılması için Türkiye ile birlikte çalışacak. Suikast için hem Rusya lideri Putin hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan provokasyon vurgusu yaptı...

Evet değerli arkadaşlar,Ülke olarak çok zor günler geçirdiğimiz 2016 yılını geride bırakmak üzereyiz..2017 yılı ve sonrasındaki yıllarda birdaha bizleri üzen,yüreklerimizi yakan kötü olayları yaşamamamız temennisiyle;

Herkese saygılarımı sunuyorum...

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAĞMUR OTO

gazete manşetleri
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ