point blank bedava çarlar full apk indir youtube mp3 indir
Bolu
+20°C
İstanbul
+22°C
Ankara
+23°C

KRAL PİDE

18-02-2021 15:45 Kategori: GÜNCEL | Bölge: Bolu

Bolu'da koronavirüs salgını döneminde vatandaşa 163 milyon 638 bin lira destek verildi

Bolu'da koronavirüs salgını döneminde vatandaşa 163 milyon 638 bin lira destek verildi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

" Bolu Valisi Ahmet Ümit, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde vatandaş ve esnafa 163 milyon 638 bin 942 lira destek ödemesi yapıldığını bildirdi."

Ümit, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs salgınının birçok dünya devletini dize getirmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde virüse karşı hem sağlık hem ekonomik hem de toplumsal anlamda tüm dünyaya örnek olacak başarılı bir mücadele verdiğini dile getirdi.

Devlet, millet iş birliğiyle, virüsten hem sağlık hem de ekonomik anlamda en az etkilenen illerin başında Bolu'nun geldiğini aktaran Ümit, 1 yıllık resmi verilerin bunun en güzel ispatı olduğunu belirtti.

Bu süreçte yapılan destek ve yardımlar hakkında bilgi veren Vali Ahmet Ümit, açıklamasında şunları kaydetti:

 "Devletimiz virüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren vatandaşının ve esnafının yanında olmuştur. Bu kapsamda, belli sektörlerde tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de muhtelif konularda vergiler ertelendi. 19 adet Toplum Yararına Program (TYP) ile 955 vatandaşımıza 29 milyon 508 bin 669 lira, 146 adet İşbaşı Eğitim Program (İEP) ile 2 bin 67 vatandaşımıza 9 milyon 830 bin 409 lira, vatandaşlarımızın başvuruları üzerine İşsizlik Ödeneği (İÖ) olarak 4 bin 29 kişiye 20 milyon 835 bin 243 lira, 2 bin 586 işyerinin başvurusu üzerine 15 bin 893 kişiye Kısa Çalışma Ödeneği olarak 75 milyon 588 bin 131 lira, 7 bin 454 kişiye Nakdi Ücret Desteği (NÜD) olarak 21 milyon 85 bin 490 lira, Ekonomik Destek Paketi (EDP) kapsamında ise ekonomik imkânları kısıtlı olan 6 bin 791 aileye 6 milyon 791 bin lira olmak üzere toplamda 37 bin 189 vatandaşımıza 163 milyon 638 bin 942 lira ödeme yapıldı."

Açıklamasında, salgın döneminde iş yerlerinin de çalışmaya devam ettiğine vurgu yapan Ümit, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün kayıtlarına göre, 2020 yılında Bolu genelinde 102 bin 819 kişinin çalıştığını, sanayi ve üretim sektöründe 7 bin 358 işverenin katkısı ile 76 bin vatandaşın üretime yönelik işyerlerinde üretime katkı verdiğini ifade etti.

Ümit, Bolu'da faaliyet gösteren fabrika ve sanayi kuruluşlarının da 131 milyon dolarlık ihracat ve 21 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini belirtti.

Korana virüs salgını tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Vali Ahmet Ümit; “Koronavirüs illeti dünya devlerini dize getirirken dünya genelinde devletimizin baştan itibaren bugüne kadar en iyi ve en başarılı mücadele veren ülkelerin başında olduğunu iftiharla izledik. Devlet olarak 160’ın üzerinde ülkeye sağlık yardımı göndermenin onurunu yaşadık. Bolu’da da Valiliğimizin koordinesinde sağlık personelimiz başta olmak üzere kamu çalışanlarımızın cansiperane gayretleri, vatandaşlarımızın alınan tedbirlere sabırla uymaları neticesinde mücadelede en başarılı illerden birisi olduk. Gelinen noktada Bolu olarak ülkemizle eş zamanlı şekilde 14 Ocak 2021 tarihinden itibaren aşılama işlemlerini başlattık. Aşı uygulamasında da halen en iyi 4’ncü il pozisyonundayız. Bütün bunlara rağmen maalesef halen virüs salgını ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de var olmaya devam etmektedir. Bu sebeple Hıfzıssıhha Meclisimizce alınan maske, mesafe, hijyen, toplu alanlarda bulunmama, HES uygulaması gibi kurallar başta olmak üzere nikah, cenaze vb. toplu etkinliklerle ilgili alınan tüm kararlara hep birlikte sabırla ve etkin şekilde uymamız, sorumluluklarımızı birlik beraberlik içinde sürdürmemiz gerekmektedir. Ben inanıyorum ki değerli Bolulu Hemşehrilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde koronavirüsle bundan sonraki süreçte çok daha başarılı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

Bolululara bu süreçte göstermiş oldukları gayretten dolayı teşekkür eden Vali Ahmet Ümit; “TYP, İEP, İÖ, NÜD, EDP vb. programlarla işçimizi, işverenimizi, esnafımızı ve zor şartlardaki tüm vatandaşlarımızı imkânlar ölçüsünde her daim destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanlarımıza, işyerini açık tutmak ve üretimi durdurmamak için tüm gayretlerini seferber eden değerli işverenlerimize, evinin geçimini sağlama sorumluluğunun bilinciyle işini en iyi şekilde yapabilmek için emeğini esirgemeyen kıymetli işçilerimize, başta sağlık personelimiz olmak üzere Koronavirüsle mücadelede hizmeti geçen bütün kamu personelimize, özellikle de Pandemi ile mücadele kapsamında Valilik olarak almış olduğumuz kararlara büyük bir fedakârlıkla her zaman en üst seviyede uyma gayretinde olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
gazete manşetleri
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ